DODAJ NEWSA ˇ DODAJ ZDJĘCIE ˇ Dodaj artykuł ˇ Forumśroda, Styczeń 20, 2021
Logo "Zagórze"
ZAGÓRZE


STRONA GŁÓWNA


POŁOŻENIE


DEMOGRAFIA


ZABUDOWA


ŚRODOWISKO


PARK WIATROWY


RADA SOŁECKA


FILMY


PUCHAR
ADMINISTRATORA
PORTALU

INFORMACJE O STRONIE
TWÓRCY / KONTAKT
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Sklepik z gadżetami
Architektura
INFORMACJE OGÓLNE

Zagórze zostało ulokowane w XIV w. W jego rozplanowaniu zastosowano rzędowy typ zabudowy. Schemat kompozycyjny układu oparto na rzece Dziwnej, przepływającej obok miejscowości, a wychodzącej z Zalewu Szczecińskiego. Przyjęto łanowy układ gruntów. Obecnie zasiedlane są tereny wzdłuż danej osi, jednak coraz dalej wysunięte od historycznych krańców wsi co zaciera czytelność dawnego układu.

ZABUDOWA

W Zagórzu większość domostw to domy jednorodzinne. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej jesteśmy w stanie określić, że niektóre domy pełniące dziś miejsce mieszkania dla jednej rodziny dawniej były bliźniakami. Są też bliźniaki, które nie zmieniły swojego przeznaczenia i nadal mieszkają w nich 2 rodziny. W miejscowości znajdziemy także jeden blok mieszkalny, w którym są 4 mieszkania. Podliczając ogólnie możemy stwierdzić, że w Zagórzu znajduje się 50 domostw.

NAJCIEKAWSZE BUDYNKI

Udając się na spacer po miejscowości szybko możemy stwierdzić obecność historycznego ducha. Domy ze zdobieniami nad wejściami oraz ciekawe budowle potrafią sprawić wrażenie przeniesienia się do innych czasów.

Dworek rodu von Flemming


Jednym z ciekawszych budynków naszej miejscowości jest dawny dworek rodu von Flemming. Wybudowany poza miejscowością był domostwem dla rodziny szlacheckiej, w której posiadaniu były okoliczne pola i lasy. W samym Zagórzu z kolei (dawniej Sager) mieszkała służba i pracownicy folwarku należącego do Flemmingów.Kościół p.w. M.B. Fatimskiej
Kolejnym ciekawym budynkiem jest dzisiejszy kościół p.w. M.B. Fatimskiej. Dawniej pełnił funkcję szkoły i przedszkola. Obecnie znajduje się w nim wyżej wspomniany kościół, świetlica na parterze oraz część rekreacyjna dla dzieci w zaadaptowanej na ten cel piwnicy oraz mieszkanie. Tuż przed budynkiem kościoła znajdują się w rzędzie monumentalne lipy dodające powagi temu miejscu.

Warto także odnotować o wszechobecnych w Zagórzu fundamentach dawnych domów, które w wyniku wojny przestały istnieć.
wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora zabronione
Prawo autorskie regulowane jest głównie ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim. Prawa autorskie można podzielić na prawa osobiste oraz prawa majątkowe. Zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, podlegają ochronie, a za ich naruszenie grozi nie tylko odpowiedzialność odszkodowawcza lecz w wielu przypadkach również odpowiedzialność karna.


448523 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie