DODAJ NEWSA ˇ DODAJ ZDJĘCIE ˇ Dodaj artykuł ˇ Forumśroda, Styczeń 20, 2021
Logo "Zagórze"
ZAGÓRZE


STRONA GŁÓWNA


POŁOŻENIE


DEMOGRAFIA


ZABUDOWA


ŚRODOWISKO


PARK WIATROWY


RADA SOŁECKA


FILMY


PUCHAR
ADMINISTRATORA
PORTALU

INFORMACJE O STRONIE
TWÓRCY / KONTAKT
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Sklepik z gadżetami
Znaleziono amunicję czołgową


"Jeden z Czytelników portalu ikamien.pl spacerując po okolicy Zagórza (gm. Wolin) natknął się na 27 łusek od czołgu. Ziemia w tym miejscu kryje zapewne jeszcze więcej II wojennych niespodzianek. Jak zapewnia Czytelnik, amunicja jest pusta i nie wygląda na niebezpieczną.

Krwawe walki o Wyspę Wolin rozpoczęły 5 marca 1945 roku, kiedy to grupa czołgów 2. Gwardyjskiej Armii Pancernej 1. Frontu Białoruskiego wdarła się do Wolina. Dwa z nich zostały przez broniący wyspy Wehrmacht spalone, pozostałe wyparto z miasta. Zarówno żołnierze Armii Czerwonej jak Wojska Polskiego wielokrotnie próbowali w wielu miejscach zdobyć przyczółki na wyspie. Jednak dopiero około południa 2 maja 2. Front Białoruski dokonał przełamania frontu na Wyspę Wolin i uderzył z ogromną siłą na miasto Wolin. Już po kilku godzinach radzieckim oddziałom powiodła się próba przeprawy z Gogolic koło Wzgórza Wisielców. Stworzono przyczółek mostowy.

Wieczorem tego samego dnia Wzgórze Wisielców zostało ponownie odbite przy wsparciu krążownika „Lützow”, który oddał na odcinku walki 250 strzałów ze swoich 28 cm armat. Meldunek sztabowy 2. Frontu Białoruskiego z pola walki z 2 maja 1945 godz. 23.50 wyglądał następująco: „19. Armia sforsowała Dziwne przy pomocy oddziałów 134. Korpusu Strzeleckiego. Wieczorem walczyła ona na następujących odcinkach: 313. Dywizja Strzelecka zajęła Jarzębowo i walczyła po zachodniej stronie Korzęcina na północy Starego Unina. 310. Dywizja Strzelecka walczyła prawym skrzydłem o stację kolejową we wschodniej części Wolina, a także na południowo-zachodnim odcinku miasta.

Odpartych zostało 11 kontrataków. Jednostki 4. Armii Powietrznej wykonały 157 lotów nocnych i zniszczyły oddziały i sprzęt wroga na obszarze Świnoujścia. Zostało zrzuconych 14 ton bomb. Na manewry bojowe wpływały niekorzystne warunki pogodowe.” W ciągu dnia 4 maja Rosjanie wprowadzili do walki czołgi, przy czym jedynie jeden mógł zostać zniszczony przez stacjonującą koło Płocina w okolicach Mokrzyckich Wzgórz 8,8 cm baterię dział przeciwlotniczych. Część żołnierzy z I batalionu 1. Pułku Interwencyjnego walcząca w Wolinie została 4 maja otoczona podczas walki w pobliżu stacji kolejowej. Po ciężkich walkach ulicznych udało im się przedostać na Mokrzyckie Wzgórza silnie bombardowane przez radzieckie samoloty. Na trasie marszu żołnierzy radzieckich w kierunku Międzyzdroje-Świnoujście leżała miejscowość Płocin, która został zdobyta 4 maja, również 4 maja w wyniku bombardowania i ostrzałów z czołgów zdobyty został Dargobądz.

Źródło: IK, baWo, Marian Klasik"

Źródło: www.ikamien.pl
Wiosna tuż tuż...


W Zagórzu nareszcie pojawiły się pierwsze oznaki wiosny. Najważniejszą z nich jest bocian, który co roku powraca do naszej miejscowości.

Za zdjęcie dziękujemy Pani Paulinie Sockiej!
Wielkanocne impresje


Poniżej prezentujemy Państwu zdjęcia wykonane w Zagórzu 1 kwietnia 2013 roku. Choć data sugerowałaby żart z cyklu "Prima Aprilis" to jednak aura w tym roku jest taka jak w prezentowanej przez nas galerii.

Zapraszamy do naszej galerii!


(Aby powiększyć zdjęcie wystarczy na nie kliknąć)Poświęcenie pokarmów


W Wielką Sobotę 30 marca 2013 roku w Zagórzu odbyło się uroczyste poświęcenie koszyczków wielkanocnych, które przygotowali mieszkańcy naszej miejscowości. W koszyczkach znalazły się wędliny, pisanki, sól oraz wiele innych potraw, które następnie znajdą się na naszych stołach.

Ze względu na niesprzyjającą aurę, zwłaszcza padający śnieg uroczystość odbyła się nie tak jak co roku przy krzyżu w naszej miejscowości ale w kościele p.w. N.M.B. Fatimskiej o godzinie 11.00.

Korzystając z okazji jeszcze raz życzymy Państwu, aby Święta Wielkanocne spędzili Państwo w ciepłym, rodzinnym gronie oraz żeby dały one siłę i pogodę ducha na każdy kolejny dzień.
Wielkanoc - 2013
Wielkanoc 2013


życzą
Administrator oraz współtwórcy portalu
www.zagorze.ocom.pl
Dzień Babci i Dziadka - 26 stycznia 2013 r.
W dniu swojego święta, przy obficie zastawionym stole, babcie i dziadkowie z Zagórza wysłuchali zyczeń, wierszyków i piosenek w wykonaniu wnucząt. Następnie najmłodsze wnusie zatańczyły cancana, za co otrzymały burzę oklasków. W czasie uroczystości do wszystkich dzieci przyjechał Mikołaj, który po wspólnej zabawie obdarował dzieci paczkami. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości serdeczne podziękowania składa Sołtys Bronisław Grocholski.Film - iluminacje świąteczne
Harmonogram wywozu odpadów z Zagórza


Firma SITA JANTRA Sp. z o.o. opublikowała harmonogram wywozu odpadów dla gmin Międzyzdroje oraz Wolin.

W harmonogramie tym zawarta jest także informacja o naszej miejscowości. Otóż Zagórze obejmują dwie częstotliwości wywozu odpadów.
W przypadku wywozu 1 x na dwa tygodnie przyjazd śmieciarki nastąpi w 2. i 4. czwartek miesiąca.
W przypadku wywozu 1 x na miesiąc przyjazd śmieciarki nastąpi w 4. wtorek miesiąca.

Pełen harmonogram do pobrania TUTAJ (kliknij)

Świąteczne iluminacje
Życzenia Bożonarodzeniowe
Strona 3 z 9 < 1 2 3 4 5 6 > >>
wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora zabronione
Prawo autorskie regulowane jest głównie ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim. Prawa autorskie można podzielić na prawa osobiste oraz prawa majątkowe. Zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, podlegają ochronie, a za ich naruszenie grozi nie tylko odpowiedzialność odszkodowawcza lecz w wielu przypadkach również odpowiedzialność karna.


448494 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie